Czy szczoteczka elektryczna jest dobra dla dzieci? Rozwiewamy wątpliwości
Zarezerwuj wizytę!
Zarezerwuj on-line lub zadzwoń
Porady stomatologiczne
Czy szczoteczka elektryczna jest dobra dla dzieci? Rozwiewamy wątpliwości
Jak potwierdzają badania, szczoteczki elektryczne do mycia zębów są zdecydowanie lepsze niż manualne, nie tylko dla osób dorosłych, ale też dla dzieci. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie bez powodu. Po prostu dokładniej czyszczą zęby a ich mycie może być wręcz przyjemne. Natomiast, co do najmłodszych dzieci, poniżej trzech lat, to przeważa opinia, że nie powinny one jednak używać takich urządzeń i bezpieczniej jest w tym okresie ich życia pozostać przy szczoteczkach tradycyjnych.
Porady stomatologiczne
Szczoteczki elektryczne są dobre dla dzieci i polecane przez specjalistów. Z kilku względów. Ich działanie jest bardziej efektywne, bo takie szczoteczki wykonują dużo więcej ruchów niż tradycyjne, dzięki czemu zęby są lepiej wyczyszczone. Istnieje mniejsze ryzyko, że zęby są niedomyte i przez to narażone na próchnicę. Szczoteczki elektryczne pozwalają skuteczniej niż manualne zadbać nie tylko o zęby, dziąsła, ale też przestrzenie między zębami.
Jest kilka rodzajów elektrycznych szczoteczek do zębów przeznaczonych dla dzieci. Obrotowe (mają okrągłe główki, obracają się w lewo i prawo), obrotowo-pulsacyjne (główki okrągłe, obracają się raz w lewo, raz w prawo, plus ruch dociskający pulsacyjny do zębów), oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne (główki poruszają się w prawo, lewo, w górę i dół), soniczne (usuwają płytkę nazębną z pomocą wibracji, ich główki przypominają tradycyjne, przykłada się je do zębów, by wykonywały ruch wymiatający góra-dół, emitują fale dźwiękowe wprawiające włókna w drgania, świetnie czyszczą przestrzeń między zębami), ultradźwiękowe (działają podobnie, jak soniczne, z tym, że wytwarzane są fale ultradźwiękowe).
Szczoteczki elektryczne dla dzieci od tych dla dorosłych różnią się tym, że są wolniejsze i delikatniejsze, lżejsze i mniejsze, mają znacznie bardziej miękkie włosie. Inaczej też wyglądają. Mają z reguły wyraziste, wesołe kolory, naklejki z wizerunkami ulubionych dziecięcych bohaterów z bajek, często melodyjki czy wbudowany timer, sygnalizujący co 30 sekund, że czas przejść do następnej części. Czasami świecą. Większość szczoteczek ma specjalnie profilowane uchwyty dostosowane do małej dłoni dziecka, antypoślizgową podstawę.
Przy wyborze szczoteczki warto kierować się jakością (najlepsze i jednocześnie najdroższe są szczoteczki soniczne, dobrą szczoteczkę elektryczną kupimy za ok, 100 zł) i tym, by spodobała się dziecku. Powinniśmy zdecydować się na taką, która jest dedykowana dla wieku naszego dziecka. Szczoteczki, w zależności od tego mają bowiem inny wygląd, rozmiar, ciężar. Zwykle są przeznaczone dla dzieci powyżej 3-go roku życia, 5-go i 7-go. Koniecznie trzeba zapoznać się z informacjami zawartymi w opakowaniu odnośnie sposobu użytkowania i utrzymania higieny sprzętu.
A szczoteczki elektryczne dla małych dzieci? Zdaniem większości stomatologów elektrycznych szczoteczek do zębów powinny używać dopiero te maluchy, które skończyły 3 lata (znaczna większość szczoteczek elektrycznych dostępnych na rynku jest rekomendowana właśnie dla dzieci 3+). Dlaczego nie młodsze? Po prostu ze względu na wrażliwe zęby i formujący się dopiero zgryz maluchy poniżej 3-go roku życia powinny myć zęby, ale tradycyjną szczoteczką. Najmłodsze dzieci nie potrafią odpowiednio chwytać szczoteczki, przez to korzystanie z elektrycznej może być wręcz niebezpieczne. Ważne, by dziecko, zanim przestawi się na taką szczoteczkę miało dobrze opanowaną umiejętność prawidłowego mycia zębów i trzymania szczoteczki. Do trzech lat może ćwiczyć tę sztukę posługując się szczoteczką tradycyjną. Oczywiście taką specjalną, która jest przeznczona dla małego dziecka. Warto wybrać się z córką czy synem do gabinetu stomatologicznego, by tam specjalista poinstruował fachowo malucha, jak poprawnie myć zęby i w ogóle odpowiednio dbać o jamę ustną.
Zachęcamy do kontaktu
(+48) 91 433 07 76
klinika@dr-gajda.pl