Jak pozbyć się kamienia nazębnego?
Zarezerwuj wizytę!
Zarezerwuj on-line lub zadzwoń
Porady stomatologiczne
Jak pozbyć się kamienia nazębnego?
Profilaktyka chorób zębów jest niezwykle ważna — dzięki prostym, nieinwazyjnym zabiegom Pacjent może uchronić się przed rozwojem groźnych schorzeń, takich jak próchnica czy paradontoza. W wielu przypadkach za rozwój chorób odpowiada kamień nazębny — czyli osad gromadzący się na powierzchni zębów i pod powierzchnią dziąseł.
Każdy jest narażony na rozwój kamienia nazębnego, a ze względu na jego szczególną strukturę nie ma możliwości, by usunąć go w warunkach domowych. Aby usunąć ten osad, konieczne jest wykonanie zabiegu skalingu. Skaling zalicza się do grona zabiegów z zakresu profilaktyki, który należy wykonywać cyklicznie co określony czas, zależny od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta.
Czy usuwanie kamienia boli?
Skaling, czyli usuwanie kamienia, polega na rozbijaniu złogów kamienia nazębnego — najczęściej przy użyciu fal ultradźwiękowych. Metoda ta jest bardzo skuteczna i jednocześnie bezbolesna. Po zabiegu u Pacjenta może pojawić się nadwrażliwość zębów, która mija po bardzo krótkim czasie — aby przyspieszyć ten proces, rekomendowane jest stosowanie past na nadwrażliwość.
Zabieg usuwania kamienia trwa nie dłużej niż 15 minut. Skaling doskonale łączy się z innymi zabiegami profilaktycznymi — takimi jak piaskowanie, fluoryzacja i polishing, dlatego warto wykonywać je podczas jednej wizyty u stomatologa. Piaskowanie umożliwia usunięcie osadów i resztek kamienia nazębnego, fluoryzacja służy wzmocnieniu szkliwa i stworzeniu bariery ochronnej przed bakteriami, a polishing wykorzystuje się celem wypolerowania zębów — dzięki temu kamień nazębny odkłada się na nich wolniej.
Jak często usuwać kamień nazębny?
Częstotliwość przeprowadzania skalingu jest zależna od tego, jak szybko kamień nazębny odkłada się na zębach Pacjenta. Proces odkładania osadu zależy m.in. od codziennej higieny zębów (zęby najlepiej czyścić po każdym posiłku, minimum 2 razy dziennie), wad zgryzu (które utrudniają higienę, przez co kamień odkłada się szybciej) i diety Pacjenta (dieta bogata w węglowodany proste sprzyja rozwojowi kamienia nazębnego).
Pacjent, który nie jest pewny, jak często usuwać kamień nazębny, powinien dwukrotnie przeprowadzić skaling — druga wizyta powinna mieć miejsce po pół roku od pierwszego zabiegu. Dzięki temu stomatolog będzie w stanie rzetelnie ocenić, z jaką intensywnością kamień odkłada się na zębach Pacjenta i zalecić Pacjentowi konkretny odstęp czasu między zabiegami. Z reguły przyjmuje się, że skaling powinno się wykonywać co najmniej dwa razy w roku.
Czy można jeść po usunięciu kamienia nazębnego?
Po usunięciu osadu wymagana jest krótka, dwugodzinna wstrzemięźliwość od spożywania posiłków. Po skalingu należy odczekać dwie godziny przed pierwszym posiłkiem. W trakcie wspomnianych dwóch godzin Pacjent powinien pić wyłącznie wodę niegazowaną. Dodatkowo przez 24 godziny od zabiegu warto powstrzymać się przed spożywaniem barwiących produktów, takich jak napoje typu cola, kawa czy czerwone buraki.
Zachęcamy do kontaktu
(+48) 91 433 07 76
klinika@dr-gajda.pl