Czy węgiel wybiela zęby? Skuteczność domowych metod
Zarezerwuj wizytę!
Zarezerwuj on-line lub zadzwoń
Porady stomatologiczne
Czy węgiel wybiela zęby?
Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu. Jasna barwa zębów wpływa pozytywnie na samopoczucie, samoocenę oraz pewność siebie. Nowoczesne technologie wybielania zębów umożliwiają natychmiastową poprawę ich koloru. Nie każdy pacjent jest zainteresowany profesjonalnym zabiegiem, stąd dużo zapytań o to, czy węgiel wybiela zęby. Przed określeniem skuteczności tej metody warto dowiedzieć się, na czym polega sam zabieg wybielania.
Na czym polega wybielanie zębów?
Wybielanie zębów to zabieg, który polega na rozjaśnieniu szkliwa oraz usunięciu przebarwień. Współczesne rozwiązania stomatologii estetycznej są skuteczne, bezpieczne i łatwo dostępne — tę usługę oferują liczne kliniki stomatologiczne na całym świecie. Do grupy profesjonalnych metod wybielania zaliczają się:
- wybielanie lampą — efektywna metoda umożliwiająca poprawę estetyki uśmiechu już podczas jednej wizyty,
- wybielanie nakładkowe — równie efektywna metoda, która polega na noszeniu specjalnych nakładek wypełnionych żelem wybielającym przez kilka dni a nawet tygodni. Metoda ta jest czasochłonna ale efekty utrzymują się znacznie dłużej niż przy wybielaniu lampą.
Jak wybielić zęby domowym sposobem?
Domowe metody wybielania zębów są niezwykle popularne. Ich wykonanie wiąże się z niewielkim nakładem finansowym, a dodatkowo można z nich skorzystać w dogodnym czasie i miejscu, bez konieczności odbywania wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niestety domowe wybielanie nie gwarantuje tak spektakularnych efektów, jak profesjonalny zabieg lampą lub nakładkami, a dodatkowo może spowodować uszkodzenie szkliwa oraz podrażnienia.
Pacjenci świadomi ryzyka mogą rozważyć ich zastosowanie tylko wtedy, gdy problem estetyczny dotyczy wyłącznie osadów na powierzchni zębów. Metody domowe (np. węgiel aktywny) nie powodują rozjaśniania szkliwa, z tego powodu w ich przypadku nie możemy mówić o pełnoprawnym efekcie wybielenia.
Czy paski wybielające niszczą szkliwo?
Paski rozjaśniające szkliwo to niedrogi sposób na poprawę barwy zębów. Najczęściej są one pokryte nadtlenkiem wodoru. Substancja o zbliżonym działaniu jest stosowana w trakcie profesjonalnego zabiegu, dlatego wiele osób decyduje się na tańszą, łatwo dostępną alternatywę w formie pasków. Przed skorzystaniem z tej metody warto dowiedzieć się, czy paski wybielające niszczą szkliwo.
Aby zminimalizować ryzyko, warto zdecydować się na zakup produktu z oficjalnej dystrybucji. W ten sposób można uchronić się przed zakupem nieskutecznych, a czasami szkodliwych pasków. Rodzaj pasków powinien być dobrany zgodnie z podatnością pacjenta na nadwrażliwość zębów — zbyt wysokie stężenie substancji aktywnej może spowodować podrażnienie dziąseł.
Domowe rozjaśnianie powinno być poprzedzone konsultacją stomatologiczną, podczas której lekarz dentysta ocenia kondycję zębów i tym samym określa gotowość pacjenta do rozpoczęcia kuracji. Przed przystąpieniem do wybielania uzębienie musi być wyleczone — w przeciwnym razie pacjent naraża się na groźne powikłania zdrowotne, np. nieodwracalny stan zapalny miazgi zęba. Wpływ pasków na szkliwo jest zależny od ich rodzaju, jednak najczęściej nie powodują one skutków ubocznych.
Zachęcamy do kontaktu
(+48) 91 433 07 76
klinika@dr-gajda.pl