Jak działa aparat ortodontyczny?
Zarezerwuj wizytę!
Zarezerwuj on-line lub zadzwoń
Porady stomatologiczne
Jak działa aparat ortodontyczny?
Dziś pragniemy wyjaśnić, jak działa aparat ortodontyczny. Otóż jego działanie polega na wywieraniu nacisku na konkretne partie zębów, co z czasem prowadzi do zmiany ich pozycji, a docelowo do wyprostowania. Proces ten wiąże się z tym, że tam, gdzie został przemieszczony ząb, zanika tkanka kostna. Z kolei w miejscu, w którym znajdował się wcześniej, tkanka nawarstwia się. Ze względu na to, że jej zanikanie następuje szybciej od odbudowy, proces prostowania zębów trwa dość długo.
To, jak działa aparat ortodontyczny, uzależnione jest również od jego typu. Wyróżnia się aparaty ruchome oraz stałe. Pierwsze z nich zakładane się na kilkanaście godzin w ciągu doby. Mają one wpływ przede wszystkim na wady szczęki, a nie na same zęby (jedynie w minimalnym stopniu). Dlatego, jeśli zęby wymagają wyprostowania, niezbędne okazuje się włączenie do leczenia aparatu stałego, który radzi sobie z wadami różnego rodzaju. Kwestię tego, jak działa aparat ortodontyczny i jak sprawdzi się w danym przypadku, warto dokładnie omówić z ortodontą prowadzącym nasze leczenie.
Czy zakładanie aparatu na zęby boli?
Wiemy, że wiele osób zadaje sobie pytanie „czy zakładanie aparatu na zęby boli?”. Odpowiedź brzmi – nie. Warto jednak pamiętać, że pewne dolegliwości pojawiają się już po umieszczeniu aparatu w jamie ustnej. Przez pierwsze kilka dni możesz odczuwać pewną tkliwość zębów, szczególnie przy nagryzaniu pokarmu. Zapewne pojawią się też drobne ranki i podrażnienia języka, warg i policzków, które po kilku dniach znikną. Do tego czasu warto okleić wystające elementy aparatu specjalnym woskiem.
Zatem, czy zakładanie aparatu na zęby boli? Sama procedura jest bezbolesna, choć może powodować krótko po założeniu niewielki dyskomfort ze względu na to, że nie jest to szybki zabieg.
Ile trwa zakładanie aparatu?
To, ile trwa zakładanie aparatu jest zwykle kwestią indywidualną. Znaczenie mają również typu aparatu oraz wada zgryzu. Im bardziej skomplikowana wada, tym dłużej może trwać zabieg. Zwykle cały proces zajmuje około 1,5 godziny. W tym czasie ortodonta przykleja do zębów specjalne zamki, a następnie przewleka przez nie cienki drut. W niektórych typach aparatów umieszczane są też ligatury, powszechnie znane jako kolorowe gumki zdobiące aparat. Ponadto informację o tym, ile trwa zakładanie aparatu, zwykle przedstawia nam wcześniej lekarz prowadzący leczenie.
Ile nosi się aparat na zęby?
Kwestia tego, ile nosi się aparat na zęby, zależy od kilku czynników. Znaczenie ma wiek pacjenta, ponieważ zazwyczaj szybkie wdrożenie leczenia wpływa na jego skrócenie. Istotnym czynnikiem jest też wada zgryzu. Gdy okazuje się ona poważna, a w grę wchodzi również współpraca z chirurgiem, czas ten wydłuża się. To, ile nosi się aparat na zęby, wiąże się także z jego typem. Obecnie dostępne są już aparaty spersonalizowane, tworzone na podstawie zdjęcia uzębienia pacjenta, co pozwala na skrócenie okresu leczenia. Przeciętny czas noszenia aparatu przez nastolatki to od 12 do 18 miesięcy, a u dorosłych minimum to 1,5 roku.
Zawsze należy pamiętać, że to, jak działa aparat ortodontyczny oraz czas leczenia z jego wykorzystaniem, zależą w pewnym stopniu od nas. Stosowanie się do zaleceń lekarza sprawia, że leczenie nie będzie musiało ulec przedłużeniu.
Zachęcamy do kontaktu
(+48) 91 433 07 76
klinika@dr-gajda.pl