Jak pozbyć się ropy z zęba?
Zarezerwuj wizytę!
Zarezerwuj on-line lub zadzwoń
Porady stomatologiczne
Jak pozbyć się ropy z zęba?
W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak pozbyć się ropy z zęba oraz jak dochodzi do jej nagromadzenia. Otóż bolesny ropień powstaje w jamie ustnej w wyniku zaawansowanej próchnicy, ale także przez silne bodźce termiczne, chemiczne bądź przez uraz fizyczny. Zawsze jednak, niezależnie od przyczyny należy w takim wypadku niezwłocznie udać się do stomatologa. Jedynie specjalista wie, jak pozbyć się ropy z zęba w bezpieczny sposób. Leczenie jest niezwykle istotne, gdyż ropień może doprowadzić do ogólnego zakażenia organizmu. Sposób leczenia zależy od fazy rozwoju, w której znajduje się ropień.
Wyróżnia się trzy fazy rozwoju ropni:
- faza okołowierzchołkowa – w takim wypadku odczuwalny jest dotkliwy, pulsujący ból, szczególnie przy dotyku zmienionego chorobowo miejsca i nagryzania na chory ząb. Zwykle występuje on w zębach z głęboką próchnicą.
- faza pododokostnowa – podozębnowa – najbardziej bolesna. Ropa znajduje się wówczas w jamie miazgi zęba, a dziąsło jest intensywnie zaczerwienione i uniesione. Ostrym dolegliwościom bólowym zazwyczaj towarzyszy gorączka, czasami występują też wymioty.
- faza podśluzówkowa – pojawia się w wyniku zaniedbania powyższych typów ropni. Opuchlizna dziąsła przenosi się na policzek, występuje też gorączka. Ból jest umiarkowany. W tej fazie ropa przebija dziąsło i wypływa przez przetokę.
Przede wszystkim, lekarz dokładnie oczyszcza chorą okolicę, usuwa zgromadzoną ropę, a następnie leczy zakażenie. Gdy ropień znajduje się w pierwszej fazie, wystarczające powinno być leczenie kanałowe. W przypadku zaawansowanych zmian konieczna bywa resekcja wierzchołka korzenia lub nawet usunięcie zęba. Zatem, nie warto zastanawiać się, jak pozbyć się ropy z zęba samodzielnie, lecz najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty.
Jak wygląda ropa na dziąśle?
To, jak wygląda ropa na dziąśle, można dość łatwo rozpoznać. W takim wypadku zwykle pojawia się obrzęk i zaczerwieniona wypukłość. Z czasem może ona puchnąć coraz bardziej, gdyż ropa nie znajduje ujścia. Wszystko to powoduje przewlekły, tępy samoistny ból. Jest tak, ponieważ ropień powstaje wokół miejsca zakażenia, aby infekcja bakteryjna nie przenosiła się dalej. Zwykle tworzy się on w ciągu jednego/dwóch dni od chwili zakażenia. Jeżeli powyższy opis tego, jak wygląda ropa na dziąśle, zgadza się z Twoim objawami, jak najszybciej zgłoś się do stomatologa.
Czym płukać dziąsła z ropą?
Wiele osób, które wyczuły obecność ropnia, zastanawia się, czym płukać dziąsła z ropą. Często wynika to z obawy przed wizytą u stomatologa oraz chęcią choćby chwilowego ukojenia bólu. W takim wypadku ulgę przynosi płukanie jamy ustnej roztworem wody z solą bądź naparem z rumianku. W aptekach dostępne są także specjalne antybakteryjne płyny o działaniu przeciwzapalnym. Dzięki temu, że usuwają płytkę nazębną i hamują gromadzenie się nowej, wspierają leczenie zakażenia. Warto wybierać płyny bez alkoholu, które nie podrażniają dodatkowo chorego miejsca.
Jednak kwestia tego, czym płukać dziąsła z ropą, powinna być drugorzędna. Na pierwszym miejscu zawsze znajduje się wizyta u stomatologa, który zdecyduje, jak pozbyć się ropy z zęba oraz jakie będzie dalszej postępowanie w tej materii.
Zachęcamy do kontaktu
(+48) 91 433 07 76
klinika@dr-gajda.pl