Osoby zmagające się z problemem bezzębia mogą skorzystać z wielu metod współczesnej protetyki, by odzyskać pełny uśmiech. Dla pacjentów, u których wykluczono zastosowanie innych rozwiązań (np. implantów, czy też koron) najlepszą propozycją jest proteza osiadająca.
Czym jest proteza osiadająca?
Protezy osiadające to grupa protez, których cechą wspólną jest podparcie na podłożu śluzówkowym. Oznacza to, że podczas żucia opierają się one na błonie śluzowej podniebienia i bezzębnych fragmentach wyrostków zębodołowych.Taka forma podparcia znacząco różni się od pozostałych – w przypadku protezy szkieletowej i mostów filarami są własne zęby. Protezy osiadające wytwarza się najczęściej z akrylu, ale mogą być również nylonowe.
Protezy ruchome – rodzaje
Wyróżniamy protezy ruchome częściowe i całkowite. Protezy ruchome częściowe są zakładane u pacjentów, u których w jamie ustnej pozostał przynajmniej jeden ząb. Wariant całkowity jest zalecany osobom z całkowitym bezzębiem. Kształt protezy jest dopasowany, tak aby ściśle przylegał do dziąseł i podniebienia pacjenta.
Protezy osiadające zakłada się dopiero w momencie, gdy doszło do całkowitego zagojenia tkanek po ekstrakcji zębów. Wówczas możliwe jest dopasowanie protezy ruchomej do kształtu jamy ustnej pacjenta. Już na pierwszej wizycie lekarz dentysta pobiera wyciski i ustala kolor protezy, a następnie zleca wykonanie pracy protetykom. Podczas kolejnej wizyty pacjent może już cieszyć się nowym uśmiechem.
Protezy osiadające – zalety
Protezy osiadające mają wiele atutów. Do ich najważniejszych zalet możemy zaliczyć:
- szybkość ich dostosowania i osiadania,
- stabilność w jamie ustnej,
- niższe koszty całego procesu leczenia (w porównaniu do innych wybranych opcji protetycznych),
- równomierny rozkład siły żucia na śluzówkę,
- łatwość w czyszczeniu oraz utrzymaniu higieny.
Wady protez osiadających
W sytuacji bezzębia dochodzi do postępującego zaniku kości. To może przyczyniać się do poluzowania protezy i powodować dyskomfort oraz podrażnienie. Osoby noszące protezy ruchome powinny regularnie odbywać wizyty u stomatologa.
Zmianie ulega też dieta, z której należy wykluczyć jedzenie o twardej strukturze jak np orzechy, niedojrzałe owoce
Wpływ protez osiadających na estetykę
Protezy ruchome są dobrym sposobem na uzupełnienie braków uzębienia u pacjentów, u których inne formy są odradzane lub wręcz niemożliwe do wdrożenia. Protezy osiadające mają bardzo estetyczny wygląd, imitujący naturalne zęby. W miarę zaniku kości może jednak dochodzić do poluzowania się protezy, wówczas skutecznym zabiegiem staje się jej podścielenie. Dlatego też niezwykle ważne jest, by przychodzić na stomatologiczne wizyty regularnie
Porady dla osób noszących protezy osiadające
Warto pamiętać o wizytach kontrolnych, podczas których lekarz ocenia stan protezy, jej dopasowanie i wygląd dziąsła. Pacjenci noszący protezy powinni przynajmniej raz w roku spotkać się ze stomatologiem w celu weryfikacji, czy wszystko jest w porządku. W codziennym funkcjonowaniu istotne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej i czyszczenie protezy odpowiednim preparatem.
Protezy zębowe wpływają na zmianę przyzwyczajeń żywieniowych. Należy unikać bardzo lepkich lub twardych pokarmów. Po zakończeniu posiłku trzeba dokładnie oczyścić protezę, by nie zalegały w niej żadne resztki pożywienia, powodując rozwój bakterii.
Odzyskanie estetycznego uśmiechu jest niezwykle cenne w budowaniu poczucia pewności siebie. Dlatego też warto przyjść do naszej kliniki i odbyć konsultację protetyczną, podczas której specjalista doradzi najlepsze rozwiązanie i zaplanuje dalsze leczenie.