Endodoncja

Pierwotne i wtórne leczenie kanałowe, usuwanie złamanych narzędzi, pokrycie perforacji, leczenie przy użyciu mikroskopu

Leczenie kanałowe, znane również jako endodoncja, to zaawansowana procedura stomatologiczna, która ma na celu uratowanie zęba przed ekstrakcją poprzez usunięcie zainfekowanej lub uszkodzonej tkanki z wnętrza zęba oraz oczyszczenie i zabezpieczenie kanałów korzeniowych.

W naszej klinice przywiązujemy wielką wagę do rozwiązań, które umożliwiają skuteczne przywrócenie funkcji naturalnym zębom pacjenta. Posiadamy niemal nieograniczone możliwości leczenia dzięki zastosowaniu zaawansowanych urządzeń diagnostycznych, specjalistycznego mikroskopu oraz precyzyjnych technik wypełniania kanałów.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i metod, leczenie kanałowe jest bezbolesne i czasami może być przeprowadzone już w trakcie jednej wizyty, co znacznie skraca czas leczenia.

leczenie kanałowe Szczecin

Pierwotne leczenie kanałowe – jest skuteczną metodą leczenia zębów z zaawansowanymi stanami zapalnymi. Wykonuje się w momencie, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi a sam zabieg polega na usunięciu chorobowo zmienionej tkanki z wnętrza zęba i kanałów zębowych. Po dokładnym oczyszczeniu, poszerzeniu i zdezynfekowaniu kanałów wypełnia się je szczelnie specjalistycznym materiałem. W zależności od stopnia zniszczenia korony zęba odbudowuje się ją wypełnieniem kompozytowym lub wzmacnia wkładami koronowo – korzeniowymi, a następnie odbudowuje za pomocą korony protetycznej.

W celu oceny zaawansowania stanu zapalnego zęba przed zabiegiem zostaje wykonane zdjęcie rentgenowskie. W trakcie leczenia zdjęcia są powtarzane, by mieć pewność, że kanały zostały prawidłowo oczyszczone i wypełnione.

Powtórne leczenie kanałowe (reendodoncja) – wykonywane jest w przypadku pojawienia się lub utrzymywania stanu zapalnego w zębie, który wcześniej był już leczony endodontycznie. Jest to najczęściej zmiana okołowierzchołkowa, czyli zakażenie i związany z nim stan zapalny tkanki kostnej wokół wierzchołka zęba. Taka zmiana po wielu latach może przekształcić się w torbiel.

Leczenie polega na usunięciu materiału, którym był wypełniony wcześniej kanał, zlokalizowaniu zaistniałej nieprawidłowości, oczyszczeniu, odkażeniu oraz ponownym jego wypełnieniu.

Źródłem procesów patologicznych i dolegliwości zębów po leczeniu kanałowym najczęściej są:

  • bakterie pozostawione w kanale lub w okolicy okołowierzchołkowej
  • występowanie kanałów, które nie zostały odkryte przy pierwotnym leczeniu
  • kanały, które nie zostały do końca wyleczone z uwagi na trudny dostęp oraz brak możliwości technologicznych (w naszej klinice posiadamy specjalistyczny mikroskop Stomatol, pozwalający na skuteczne leczenie nawet trudno dostępnych kanałów zębowych)
  • złamane narzędzie endodontyczne zalegające w korzeniu
  • ponowna głęboka próchnica zęba
  • przeniesienie zakażenia z innych, sąsiadujących korzeni
  • złamanie/pęknięcie korony.
  • Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych – podczas opracowywania kanałów korzeniowych – szczególnie zakrzywionych lub niedrożnych – może zdarzyć się powikłanie w postaci złamania narzędzia kanałowego, którego fragment zaklinowuje się podczas próby jego wycofania. Podstawowym problemem wynikającym z obecności złamanego narzędzia jest brak możliwości udrożnienia kanału – a tym samym właściwego opracowania, oczyszczenia, dezynfekcji i wypełnienia. W zębie ze złamanym narzędziem wciąż są bakterie, których pozostawienie niesie za sobą ryzyko niepowodzenia leczenia endodontycznego. Do usuwania większości pozostawionych w kanale instrumentów potrzebne są odpowiednie umiejętności i sprzęt – czyli przede wszystkim mikroskop zabiegowy i urządzenie ultradźwiękowe z zestawem specjalistycznych końcówek. Nasza klinika wyposażona jest w najnowocześniejsze urządzenia – mikroskop szwajcarskiej firmy Kaps – umożliwiający pracę w dużym powiększeniu oraz urządzenie ultradźwiękowe firmy EMS.
  • Udrażnianie zobliterowanych (zamkniętych) kanałów korzeniowych – warunkiem powodzenia zabiegu endodoncji jest opracowanie kanałów korzeniowych zębów na całej ich długości – dlatego niedrożne (zobliterowane) kanały stanowią istotną trudność w leczeniu i często wymagają wspomagania obrazem mikroskopowym. Zmiany zwyrodnieniowe miazgi związane z wiekiem lub procesem chorobowym to najczęstsze przyczyny niedrożności kanałów. W wyniku zmian wstecznych zachodzących w miazdze na skutek przewlekłego stanu zapalnego dochodzi do odkładania złogów wapniowych wewnątrz kanału korzeniowego, prowadząc do stopniowego zmniejszania jego światła czyli niedrożności.
  • Zamykanie perforacji kanału preparatem MTA – perforacja zęba jest powikłaniem, które może być spowodowane procesem próchnicowym, resorpcją lub jatrogennym działaniem stomatologa podczas opracowywania kanałów korzeniowych w trakcie leczenia endodontycznego. Do tego powikłania dochodzi najczęściej w kanałach o dużym stopniu zakrzywienia lub niedrożnych. Powodzenie w leczeniu perforacji zależy przede wszystkim od jej rozległości i lokalizacji – przy czym uszkodzenia ściany kanału wymagają zamknięcia dedykowanym preparatem MTA przed ostatecznym wypełnieniem. Ze względu na precyzję takiego zabiegu, wykonuje się go w odpowiednim powiększeniu przy użyciu mikroskopu stomatologicznego.

Leczenie trudnych przypadków stomatologicznych w dużym zbliżeniu. Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem to wysoce skuteczna i bezpieczna metoda leczenia, jaką oferuje nam współczesna stomatologia. Stomatolog posługując się mikroskopem, może wykonywać różne skomplikowane czynności i obserwować je w bardzo dużym powiększeniu. Ma możliwość nie tylko precyzyjnego zlokalizowania poszczególnych kanałów zęba, ale również bardzo dokładnego ich oczyszczenia i szczelnego wypełnienia, jest w stanie zamknąć perforację korzenia lub dna komory zęba. Endodoncja mikroskopowa jest pomocna także przy zwężeniu kanałów oraz przy wykonywaniu resekcji, pozwala uniknąć ekstrakcji zęba i umożliwia jego pozostawienie w zębodole.

Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem: co warto wiedzieć?

Zalet jest bardzo wiele. Przede wszystkim: prawidłowy obraz tkanek zęba widzianych w dużym powiększeniu przez operatora, dokładność i precyzja leczenia, które chronią pacjenta przed przykrymi dolegliwościami, a często przed ekstrakcją zęba. Nowoczesne urządzenia dają możliwość właściwej diagnostyki i leczenia zębów. które mają skomplikowaną anatomię. Zęby trzonowe mają kilka kanałów (cztery, a nierzadko pięć). Mikroskop umożliwia zlokalizowanie ich wszystkich. To bardzo ważne, ponieważ każdy nieodnaleziony kanał zwiększa ryzyko niepowodzenia leczenia i przedłuża dolegliwości bólowe, z powodu trwającej infekcji.

Praca w powiększeniu, jaką zapewnia mikroskop, pozwala na:

  • udrożnienie bardzo wąskich lub niedrożnych kanałów korzeniowych,
  • usunięcie z kanału złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych,
  • usunięcie starych kompozytów wypełniających kanał oraz wkładów koronowo-korzeniowych (reendo),
  • zamknięcie perforacji korzenia zęba.

Endodoncja mikroskopowa to rozwiązanie zdecydowanie mniej inwazyjne i tańsze niż ekstrakcja zęba oraz zastępowanie go implantem bądź mostem protetycznym.

Jak wygląda leczenie zęba pod mikroskopem?

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem niczym nie różni od standardowego leczenia kanałowego, poza tym, że stomatolog używa mikroskopu, w którym ujścia kanałów i ich przebieg są doskonale widoczne, co jest nieosiągalne przy pomocy oka nieuzbrojonego. Różne wielkości powiększenia powodują, że niewidoczne wcześniej kanały, zakrzywienia w przebiegu kanałów oraz zębiniaki (zbite, twarde struktury) powodujące trudności udrożnienia są widoczne i łatwiejsze do usunięcia.

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bolesne?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem odbywa się często w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne.

Na ilu wizytach odbywa się leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem zazwyczaj odbywa się na jednej wizycie stomatologicznej. W sytuacji, kiedy leczenie zmian wymaga dłuższego czasu, może zaistnieć konieczność odbycia kolejnych wizyt.

Jak uniknąć endodoncji mikroskopowej?

  • Systematyczna profilaktyka czyli szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, używanie nici dentystycznych oraz płukanek zawierających fluor wpłyną bardzo korzystnie na zdrowie Twoich zębów.
  • Warto wyeliminować z diety węglowodany proste czyli słodycze a słodkie napoje zastąpić wodą.
  • Ostatnia rzecz to regularnie wizyty kontrolne u stomatologa – przynajmniej raz w roku – taka profilaktyka skutecznie chroni zęby przed rozwojem próchnicy, chroniąc przed obumieraniem miazgi w zębie a tym czasem przed skomplikowanym leczeniem kanałowym.

Zapraszamy do kontaktu

Adres kliniki
ul. Narutowicza 16a
70-240 Szczecin
Godziny pracy
Pn. - Pt. - 9:00 - 20:00
Sob. - 9:00 - 13:00
Adres e-mail
klinika@dr-gajda.pl